KNVB beker 2019/2020 » Programma
1e voorronde |
17.08.2019 |
14:00 |
Hoogland |
- |
Jodan Boys |
1:3 (1:1)
|
|
|
14:30 |
DOVO |
- |
OFC |
2:4 (1:3)
|
|
|
14:30 |
Ter Leede |
- |
Fortuna Wormerveer |
1:4 (1:2)
|
|
|
14:30 |
Huizen |
- |
GOES |
2:3 (0:3)
|
|
|
14:30 |
ODIN '59 |
- |
Gemert |
3:1 (2:1)
|
|
|
14:30 |
Achilles Veen |
- |
Hercules |
6:0 (4:0)
|
|
|
14:30 |
DVS'33 |
- |
Quick |
2:3 (0:0, 1:1, 1:1) d.p.
|
|
|
14:30 |
VVOG |
- |
Minor |
3:0 (1:0)
|
|
|
14:30 |
Vroomshoopse Boys |
- |
EVV |
0:4 (0:1)
|
|
|
14:30 |
Barendrecht |
- |
RKSV Wittenhorst |
6:0 (2:0)
|
|
|
14:30 |
VVSB |
- |
Harkemase Boys |
2:4 (1:1)
|
|
|
14:30 |
FC Rijnvogels |
- |
OSS '20 |
0:4 (0:1)
|
|
|
14:30 |
FC 's-Gravenzande |
- |
Heeze |
2:0 (1:0)
|
|
|
14:30 |
FC Lisse |
- |
Ajax (amateurs) |
1:2 (1:0)
|
|
|
15:00 |
VEV '67 |
- |
Silvolde |
0:3 (0:0)
|
|
|
15:00 |
Sparta Nijkerk |
- |
UNA |
3:2 (0:1)
|
|
|
15:00 |
Excelsior '31 |
- |
DEM |
2:1 (1:0)
|
|
|
16:00 |
SDO Bussum |
- |
ARC |
1:0 (1:0)
|
|
|
16:00 |
Rohda Raalte |
- |
DUNO |
1:2 (1:1)
|
|
|
17:00 |
Westlandia |
- |
De Zuidvogels |
2:0 (0:0)
|
|
|
17:00 |
Drachtster Boys |
- |
Dongen |
0:4 (0:0, 0:0, 0:4) n.v.
|
|
|
18:00 |
HSC'21 |
- |
SteDoCo |
2:4 (1:3)
|
|
|
18:00 |
Mierlo-Hout |
- |
Flevo Boys |
2:3 (1:1)
|
|
|
18:00 |
Groene Ster |
- |
Winsum |
5:0 (2:0)
|
|
|
18:00 |
TOP |
- |
Hoek |
2:6 (1:1)
|
|
|
18:00 |
Kloetinge |
- |
FC Lienden |
1:0 (0:0)
|
|
|
19:00 |
Blauw Geel '38 |
- |
Sliedrecht |
2:1 (0:1)
|
|
28.08.2019 |
20:00 |
ADO '20 |
- |
ONS Sneek |
3:0 (1:0)
|
|
2e voorronde |
24.09.2019 |
18:45 |
Quick Boys |
- |
Katwijk |
2:3 (0:0, 2:2, 2:3) n.v.
|
|
|
20:00 |
Achilles Veen |
- |
HHC Hardenberg |
12:11 (1:0, 1:1, 1:1) d.p.
|
|
|
20:00 |
VVOG |
- |
Ajax (amateurs) |
0:2 (0:1)
|
|
|
20:00 |
GVVV |
- |
Kozakken Boys |
2:1 (1:0)
|
|
|
20:00 |
ASWH |
- |
TEC |
5:1 (1:1)
|
|
|
20:00 |
Scheveningen |
- |
Harkemase Boys |
0:1 (0:1)
|
|
|
20:00 |
ODIN '59 |
- |
Barendrecht |
4:3 (2:2, 3:3, 4:3) n.v.
|
|
|
20:00 |
Noordwijk |
- |
Rijnsburgse Boys |
1:3 (1:0, 1:1, 1:3) n.v.
|
|
25.09.2019 |
20:00 |
Blauw Geel '38 |
- |
De Treffers |
0:1 (0:1)
|
|
|
20:00 |
Westlandia |
- |
OFC |
3:4 (0:1, 2:2, 2:2) d.p.
|
|
|
20:00 |
Spakenburg |
- |
SDO Bussum |
2:0 (0:0)
|
|
|
20:00 |
OSS '20 |
- |
Jodan Boys |
5:1 (1:0)
|
|
|
20:00 |
Groene Ster |
- |
Kloetinge |
2:0 (0:0)
|
|
|
20:00 |
Dongen |
- |
Excelsior '31 |
1:2 (1:1)
|
|
|
20:00 |
DUNO |
- |
Quick |
2:3 (1:2)
|
|
|
20:00 |
EVV |
- |
Flevo Boys |
4:5 (0:0, 0:0, 0:0) d.p.
|
|
|
20:00 |
ADO '20 |
- |
Fortuna Wormerveer |
0:2 (0:1)
|
|
|
20:00 |
Silvolde |
- |
GOES |
2:3 (1:0)
|
|
1e Ronde |
19.10.2019 |
14:30 |
FC 's-Gravenzande |
- |
SteDoCo |
1:3 (0:0)
|
|
29.10.2019 |
18:30 |
Vitesse |
- |
De Graafschap |
2:0 (1:0)
|
|
|
19:45 |
GOES |
- |
SC Cambuur |
0:5 (0:1)
|
|
|
19:45 |
Flevo Boys |
- |
Katwijk |
0:3 (0:2)
|
|
|
19:45 |
GVVV |
- |
Helmond Sport |
2:1 (0:0)
|
|
|
19:45 |
FC Dordrecht |
- |
MVV Maastricht |
3:1 (1:1)
|
|
|
19:45 |
IJsselmeervogels |
- |
FC Den Bosch |
3:0 (1:0)
|
|
|
19:45 |
Koninklijke HFC |
- |
Telstar |
1:2 (1:1)
|
|
|
19:45 |
Hoek |
- |
PEC Zwolle |
0:3 (0:0)
|
|
|
19:45 |
Almere City FC |
- |
Go Ahead Eagles |
1:3 (1:2)
|
|
|
19:45 |
Achilles Veen |
- |
Roda JC Kerkrade |
0:2 (0:0)
|
|
|
19:45 |
SBV Excelsior |
- |
NEC Nijmegen |
4:2 (0:1, 2:2) n.v.
|
|
|
19:45 |
Rijnsburgse Boys |
- |
FC Eindhoven |
0:4 (0:0)
|
|
|
19:45 |
OSS '20 |
- |
TOP Oss |
1:2 (1:1)
|
|
|
20:45 |
NAC Breda |
- |
FC Emmen |
3:2 (1:1)
|
|
30.10.2019 |
18:30 |
Heracles Almelo |
- |
RKC Waalwijk |
4:3 (2:1)
|
|
|
19:45 |
Groene Ster |
- |
VVV-Venlo |
4:2 (0:0, 2:2, 2:2) d.p.
|
|
|
19:45 |
Quick |
- |
Willem II |
0:4 (0:2)
|
|
|
19:45 |
Excelsior Maassluis |
- |
sc Heerenveen |
0:3 (0:2)
|
|
|
19:45 |
Sparta Nijkerk |
- |
Fortuna Wormerveer |
5:2 (2:2)
|
|
|
19:45 |
Spakenburg |
- |
ASWH |
2:0 (0:0)
|
|
|
19:45 |
Ajax (amateurs) |
- |
OFC |
2:3 (1:1, 2:2, 2:2) d.p.
|
|
|
19:45 |
AFC |
- |
ODIN '59 |
2:4 (2:1, 3:3, 3:3) d.p.
|
|
|
19:45 |
Harkemase Boys |
- |
FC Groningen |
1:2 (0:1)
|
|
|
19:45 |
De Treffers |
- |
FC Twente |
0:2 (0:2)
|
|
|
20:45 |
Sparta Rotterdam |
- |
FC Volendam |
1:0 (1:0)
|
|
31.10.2019 |
18:30 |
Excelsior '31 |
- |
FC Utrecht |
1:4 (0:2)
|
|
|
20:45 |
Fortuna Sittard |
- |
ADO Den Haag |
3:0 (0:0)
|
|
2e Ronde |
17.12.2019 |
18:30 |
FC Twente |
- |
Go Ahead Eagles |
2:5 (1:2)
|
|
|
19:45 |
IJsselmeervogels |
- |
SteDoCo |
1:0 (1:0)
|
|
|
19:45 |
sc Heerenveen |
- |
Roda JC Kerkrade |
2:0 (1:0)
|
|
|
19:45 |
Vitesse |
- |
ODIN '59 |
4:0 (4:0)
|
|
|
19:45 |
Katwijk |
- |
TOP Oss |
3:4 (0:0, 0:0, 0:0) d.p.
|
|
|
19:45 |
SBV Excelsior |
- |
FC Eindhoven |
0:2 (0:0)
|
|
|
20:45 |
Fortuna Sittard |
- |
PEC Zwolle |
3:0 (2:0)
|
|
18.12.2019 |
18:30 |
Telstar |
- |
AFC Ajax |
3:4 (1:2)
|
|
|
19:45 |
Heracles Almelo |
- |
FC Dordrecht |
3:0 (1:0)
|
|
|
19:45 |
OFC |
- |
Spakenburg |
4:5 (0:0, 0:0, 0:0) d.p.
|
|
|
19:45 |
AZ Alkmaar |
- |
Groene Ster |
3:0 (0:0)
|
|
|
19:45 |
Willem II |
- |
Sparta Rotterdam |
3:0 (3:0)
|
|
|
19:45 |
Sparta Nijkerk |
- |
NAC Breda |
0:1 (0:0, 0:0) n.v.
|
|
|
20:45 |
GVVV |
- |
PSV |
1:2 (0:1, 1:1) n.v.
|
|
19.12.2019 |
18:30 |
FC Groningen |
- |
FC Utrecht |
0:1 (0:0)
|
|
|
20:45 |
SC Cambuur |
- |
Feyenoord |
1:2 (0:0)
|
|
Achtste finale |
21.01.2020 |
18:30 |
TOP Oss |
- |
AZ Alkmaar |
0:2 (0:1)
|
|
|
20:45 |
FC Eindhoven |
- |
FC Utrecht |
1:2 (1:0, 1:1) n.v.
|
|
22.01.2020 |
18:30 |
Heracles Almelo |
- |
Vitesse |
0:2 (0:1)
|
|
|
20:45 |
AFC Ajax |
- |
Spakenburg |
7:0 (3:0)
|
|
|
20:45 |
sc Heerenveen |
- |
Willem II |
4:3 (0:1, 2:2, 2:2) d.p.
|
|
23.01.2020 |
18:30 |
IJsselmeervogels |
- |
Go Ahead Eagles |
6:7 (0:0, 1:1, 1:1) d.p.
|
|
|
20:45 |
NAC Breda |
- |
PSV |
2:0 (0:0)
|
|
28.01.2020 |
20:00 |
Fortuna Sittard |
- |
Feyenoord |
1:2 (0:1, 1:1, 1:2) n.v.
|
|
Kwartfinale |
12.02.2020 |
18:30 |
AZ Alkmaar |
- |
NAC Breda |
1:3 (0:1)
|
|
|
20:45 |
Vitesse |
- |
AFC Ajax |
0:3 (0:1)
|
|
13.02.2020 |
18:30 |
Go Ahead Eagles |
- |
FC Utrecht |
1:4 (0:2)
|
|
|
20:45 |
sc Heerenveen |
- |
Feyenoord |
0:1 (0:1)
|
|
Halve Finale |
04.03.2020 |
20:45 |
FC Utrecht |
- |
AFC Ajax |
2:0 (1:0)
|
|
05.03.2020 |
20:45 |
Feyenoord |
- |
NAC Breda |
7:1 (5:0)
|
|
Finale |
19.04.2020 |
|
FC Utrecht |
- |
Feyenoord |
niet gespeeld
|
|